Najdôležitejšie uzly používané v horolezectve, návody ako ich viazať, popis vhodného použitia.

 

Kotviace uzly

 

Dvojitý osmičkový uzol

Základný uzol používaný na naväzovanie na sedací úväz, odporúčaný UIAA.

 

Trojitý osmičkový uzol

Základný uzol používaný na naviazanie na sedací a prsný úväz, odporúčaný UIAA.

Viaže sa rovnako ako dvojitý osmičkový uzol. Po naviazaní na sedaci úväz sa uzol prevlečie cez hrudný úväz a znova sa tretí krát skopíruje už vytvorený dvojitý osmičkový uzol.

 

Dračí uzol

Uzol je užitočný pri núdzovom naviazaní sa na lano jednou rukou. NIE JE vhodný na naväzovanie na sedací alebo hrudný úväz, nakoľko sa povoľuje pri priečnej (obvodovej) záťaži. Aj z tohoto dôvodu je potrebné vždy po naviazaní uzla naviazať aj poistný uzol.

 

Dvojitý dračí uzol

Táto varianta dračieho uzla bola vymyslená, aby sa eliminovalo riziko rozviazania uzla pi priečnej (obvodovej) záťaži. Oproti osmičkovému uzlu sa dvojitý dračí uzol pri zatiahnutí (páde) ľahšie uvoľňuje, preto je obľúbený medzi športovými lezcami. Tento uzol ale stále trpí rizikom postupného uvoľnenia a samovolného rozviazania, preto je dôležité po naviazaní uzla naviazať aj poistný uzol. Taktiež v porovnaní s dvojitým osmičkovým uzlom je tento uzol menej prehľadný a tým pádom komplikovanejší pri vzájomnej kontrole spolulezcov. Spotreba lana je tiež väčšia ako pri dvojitom osmičkovom uzle.

 

Alpský motýl

Uzol je ideálny na naväzovanie do stredu lana, naväzovanie na ľadovci a tiež na vytvorenie brzdiacich uzlov na istiacom systéme na ľadovci.

 

Vodcovský uzol

Uzol sa používa na naväzovanie do stredu lana na ľadovci. Pri zaťažení sa ale výrazne zatiahne a je ťažšie ho rozviazať ako pri iných druhoch uzlov s rovnakým použitím.

 

Lodný uzol

Uzol ideálny pre zaistenie na stanovisku. Výhodou uzla je to, že je možné upraviť dĺžku lana bez potreby uzol zrušiť a preto lezec zostáva stále zaistený.

 

Líščí uzol

Uzol významne znižuje nosnosť lana/slučky. Používa sa prakticky len na upevnenie odsedávacej slučky na sedacom úväze.

 

Istiace uzly

 

Polovičný lodný uzol

Uzol používaný na istenie. Je ho možné tiež použiť na núdzové zlanenie, ale v tomto prípade je potrebné byť opatrný a nezlaňovať príliš rýchlo nakoľko vzniká veľké trenie a následkom toho môže dôjsť až k nataveniu opletu lana.

 

Zadrhovacie uzly

 

Symetrický prúsikový uzol

Prúsikový uzol sa používa ako prostriedok samoistenia pri zlaňovaní. Taktiež umožňuje núdzový výstup po lane alebo núdzové samoistenie na lane. Najčastejšou používanou formou je symetrický prúsik, ktorý umožňuje dobrý pohyb uzlu po lane v oboch smeroch.

 

Asymetrický (Machardov) prúsikový uzol

Asymetrická varianta prúsikového uzla. Uzol drží len v jednom smere!

 

Francúzsky prúsikový uzol

Varianta prúsikového uzla, pri ktorom sú konce prúsika spojené karabínou.

 

Karabínový prúsik

Varianta prúsikového uzla, keď súčasťou uzla je aj karabína, ktorá uľahčuje pohyb prúsika po lane.

 

Vianočkový prúsik

Vianočková varianta prúsikového uzla používaná v záchranných technikách. Výhodou uzla je, že je ho možné postupne povolovať pod záťažou.

 

Spájacie uzly

 

Protismerný osmičkový uzol

Uzol je možné použiť na zviazanie 2 lán rovnakého priemeru.

 

Protismerný vodcovský uzol

Uzol je používaný na zväzovanie plochých slučiek (ktoré nie sú zošité).

 

Vodcovský uzol

Uzol je možné použiť na zviazanie dvoch lán rovnakého priemeru pri zlaňovaní. Uzol funguje veľmi dobre a málo sa zasekáva pri sťahovaní lana. Pri jeho použití je však dôležité nechať dostatočný volný úsek lana za uzlom  (minimálna 30 cm).

 

Rybársky uzol

Uzol sa používa na zväzovanie dvoch lán rovnakého alebo rôzneho priemeru. V jednoduchej variante sa v horolezectve priamo nepoužíva.

 

Dvojitý rybársky uzol

Dvojitá varianta rybárskeho uzla. Uzol sa často používa na zväzovanie prúsikov. Je to jediný uzol, ktorý je možné použiť na zviazanie lán rôzneho priemeru. Bežne sa pre zväzovanie lán (s rovnakým priemerom) pri zlaňovaní ale využívajú skôr iné uzly, nakoľko dvojitý rybársky uzol je objemnejší a jeho zaseknutie do štrbiny pri sťahovaní lana je pravdepodobnejšie.

 

Ambulantný uzol

Uzol sa používa pre zväzovanie dvoch lán (koncov lana). V horolezectve sa používa len na úpravu materiálu alebo pri záchranných technikách (napríklad pri Straussovej metóde záchrany ako zakončenie pre vianočkový prúsik), nakoľko sa pri otrasoch a vibráciách samovolne rozväzuje.

 

Skackavý uzol

Je to varianta použitia dvojitého rybárskeho uzla vhodná pre zväzovanie dvoch lán rovnakého priemeru pri zlaňovaní. Uzol sa kvôli svojmu tvaru málo zasekáva pri sťahovaní lana.

 

Hunterov (srdiečkový) uzol

Používa sa na zviazanie dvoch lán rovnakého priemeru. Je výhodný napríklad na zviazanie prúsika do slučky.

 

Manipulačné uzly

 

Kravský uzol

Uzol využívaný pri záchranných technikách pre zaistenie lana. Je možné ho rozviazať aj pod záťažou.

 

Zaťahovací uzol na šitej slučke

Uzol používaný pre umiestnenie šitej slučky na skalný hrot. Pri ťahu slučky sa uzol dotiahne okolo skalného hrotu, čo znižuje pravdepodobnosť vyvlečenia slučky.

 

Upozornenie

Informácie dostupné na týchto stránkach nie sú plnohodnotnou náhradou lezeckého kurzu. Horolezecká metodika je oblasť, ktorá sa neustále vyvíja. Aj keď sa v maximálnej miere snažíme, aby informácie uverejnené na tejto stránke boli správne a presné, prevdázkovateľ tejto stránky nenesie žiadnu zodpovednosť za škody vzniknuté pri aplikovaní postupov uvedených na tejto stránke.

Naši inštruktori

Kto sme

Lezenie je viac ako šport - je to činnosť vzbudzujúca emócie, adrenalín, je to možnosť ako spoznať samého seba a prekonať svoje limity.

Pri výcviku v prvom rade myslíme na bezpečnosť našich klientov, ale každý dotyk zo skalou, či chytom na lezeckej stene musí byť pre našich klientom aj zážitkom.

Zažite to aj vy a vyskúšajte lezenie na skalách či na lezeckej stene na Liptove pod vedením našich kvalifikovaných a skúsených inštruktorov!

Mailinglist

Chcete dostavať informácie o nových kurzoch a novinkách zo sveta horolezeckej metodiky?

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu!

Kde nás nájdete